Interpelacja w sprawie energii elektrycznej

Interpelacja przesłana przez Ewę Urbańską, Sołtysa wsi Złotokłos, radną MiG Piaseczno do Daniela Putkiewicza, Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno w sprawie jakości i ciągłości dostaw energii elektrycznej.


Awarie prądu w naszym rejonie występują zdecydowanie zbyt często gdyż mamy wiekowe instalacje przesyłowe, stare transformatory i stacje rozdzielcze, a infrastruktura nie jest ani należycie ani regularnie konserwowana, a przewody uszkadzane przez wiatr czy drzewa. Suma czasów trwania przerw w dostarczaniu energii elektryczne jednorazowych długich i bardzo długich liczona jest wśród mieszkańców w dniach, a nie w godzinach.

Zanik zasilania wpływa nie tylko na komfort życia użytkowników, ale także na inne obszary życia codziennego, działalności gospodarczej oraz funkcjonowania infrastruktury jak choćby bezpieczeństwo: systemy alarmowe i monitoringu, oświetlenie, instalacje medyczne, które mogą przestać działać, jeśli nie ma zasilania awaryjnego. Funkcjonowanie firm i przemysłu: zatrzymanie produkcji, przerwanie procesu technologicznego, uszkodzenie maszyn, przechowywanie towarów, szczególnie żywności. Usługi publiczne: zaopatrzenie w wodę, oczyszczanie ścieków i tak można wymieniać jeszcze długo. W związku z tym, zanik zasilania i brak prądu mogą mieć poważne konsekwencje zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, wpływając na różne aspekty funkcjonowania codziennego życia oraz działalności gospodarczej.

W imieniu tysięcy osób zamieszkujących południową część gminy Piaseczno prosimy o pomoc i podjęcie oficjalnych rozmów z PGE. Domagamy się bezzwłocznego podjęcia działań, które podniosą jakość usługi, zmniejszą znacznie częstotliwość następowania przerw w dostawie energii elektrycznej do naszych firm i domów. Domagamy się od PGE podania konkretnych planów naprawczych wraz z planowanymi terminami oraz harmonogramem planowanych działań wraz z ich priorytetyzacją.

OCZEKIWANIA SPOŁECZNE 1 – zapobiec chwilowym wyłączeniem prądu, którego częstym powodem są gałęzie, które pod naporem wiatru dotykają przewodów powodując przepięcia lub aktywacje zabezpieczeń– wymiana infrastruktury napowietrznej z pojedynczych kabli na kable ASXSn (Warkocz)

OCZEKIWANIA SPOŁECZNE 2 – tam gdzie istnieje możliwość a teren jest zadrzewiony zmodernizować infrastrukturę z instalacji napowietrznej na instalację podziemną.

OCZEKIWANIA SPOŁECZNE 3 – prowadzić regularną konserwację istniejącej infrastruktury – poprawa jakości kabli, słupów oraz modernizacja transformatorów i stacji rozdzielczych i regularna wycinka gałęzi przy kablach