Złotokłos i okoliczne tereny aż do 1945r. należały do parafii Tarczyn, istniejącej od XIV wieku. Jeszcze w XIX wieku kościołowi Tarczyńskiemu płacono dziesięcinę – 4 szefle berlińskie żyta (tj. około 2001].
Kaplica z kamienia, stanowiąca obecne prezbiterium kościoła w Złotokłosie, została wybudowana około 1840r. na terenie dawnego parku dworskiego przez ówczesnego właściciela majątku Szczaki – Karola Woyda.
Gdy w 1935r. hrabia Wojciech Rostworowski odkupił od Orsettich pozostałości majątku Szczaki, to cały majątek wraz z kaplicą były zaniedbane, a dach kaplicy zaciekał.
Nowy właściciel administratorem majątku uczynił swego bratanka hr. Antoniego Rostworowskiego* (ur. 1900, zm. 1938), człowieka wyjątkowo pobożnego należącego do bractwa Sodalis Marianus, będącego również oblatem Zakonu św. Benedykta.
Właśnie z jego inicjatywy, w latach 1935-37 przy pomocy okolicznej ludności a także przy współudziale proboszcza Tarczyna księdza Czesława Oszkiela został wybudowany kościół w obecnym kształcie, murowany z kamienia, jednonawowy, posiadający trzy ołtarze.
Na początku w nowo wybudowanym kościele nabożeństwa odbywały się w co drugą niedzielę, a księża przyjeżdżali z Tarczyna.
Pierwszym administratorem naszej parafii był ksiądz Antoni Hermanowski, z byłej diecezji wileńskiej. Powołany jako kapelan do wojska, trafił do Złotokłosu po upadku stolicy w 1939r. i spędził tutaj czas okupacji. Ukończył prace budowlane przy kościele oraz zbudował skromną plebanię. Uzyskał 5 ha ziemi i zorganizował gospodarstwo rolne. Po wyzwoleniu wyjechał do diecezji Wrocławskiej. Parafia Matki Bożej Łaskawej w Złotokłosie zostaje erygowana w 1945r. i wchodzi w skład dekanatu Tarczyńskiego.
Remonty w kolejnych latach pozbawiły kościół nastaw ołtarzowych wzorowanych na wykonanych w kościele w Lewiczynie koło Grójca, lecz mimo rozbudowy z końca lat 30, charakterystyczna bryła budynku wciąż zachwyca chłodną elegancją nawiązującą do stylu romańskiego.
Przebieg budowy kościoła został spisany przez kronikarza z kartki, będącej odręczną notatką śp. hr. Antoniego Rostworowskiego, którą dostarczyła Katarzyna Clinton, druga żona hr. Wojciecha Rostworowskiego:
„Hrabia Wojciech Rostworowski ofiarował część ziemi ze swojego parku pod budowę kościoła. Świątynię budował syn hr. Antoniego Rostworowskiego, o imieniu Antoni, który ze swojej parafii Wąwolnica ofiarował nowo wybudowanemu kościołowi kielich i bieliznę, a hrabina Plater-Zyberg* ufundowała trzy ornaty: biały, czarny i fioletowy z napisem „Z prosbq o modlitwy za dusze śp. Antoniego”. Biaty ornat wierczył napis: „Niepokalane serce Maryi uproś nam pokój 1943″.
Hr. Antoni Rostworowski zmarł po długiej chorobie w 1938r. a jego zasługi upamiętnia tablica umieszczona na ścianie wewnątrz kościoła. Początkowo w skład parafii wchodziły następujące wsie: parcela Henryków, parcela Henryków-Urocze, parcela Leśna Polana, wieś Marylka, parcela Prace Duże, P.GIR., Wólka Pracka, Ośrodek Rybny Szczaki, wieś Zawady, osiedle Złotokłos.
W związku ze zmianami administracyjnymi dekanatów i powstaniem szeregu nowych okolicznych kościołów min. w Leśnej Polanie (1980) parafia obecnie obejmuje swoim zasięgiem wsie: Henryków, Korzeniówka, Marylka, 5zczaki, Wólka Pracka, Zawady i Złotokłos. Parafia prowadzi księgi Metrykalne od 1945r. i kronikę od 1951 roku.