Runów i ks. Jan Twardowski

Ksiądz Jan Twardowski (ur. 1 czerwca 1915 w Warszawie, zm. 18 stycznia 2006 tamże) — ksiądz, duszpasterz, najpopularniejszy polski poeta religijny. Od 1959 aż do emerytury był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie.

W latach sześćdziesiątych przez 7 kolejnych lat był gościem Sióstr Szarytek w Runowie, w istniejącym do dziś modrzewiowym dworku otoczonym parkiem z przełomu XVIII i XIXw. Miejsca, które wybierał na swoje miesięczne wakacje musiały spełniać według niego następujące kryteria: „Mało ludzi, dużo przyrody, blisko Warszawy”.

Runów pod Piasecznem, Loretto pod Wyszkowem i Lipków pod Laskami były właśnie takimi azylami, gdzie najlepiej się czuł i tworzył. O Runowie mówił: „Była to wieś przy niewielkim PGR. Poniewaz siostry były pielęgniarkami, to kierownictwo uznało, że są przydatne i potrzebne, a więc mogły zostać na swoim dotychczasowym miejscu”*.

Wiemy, że w trakcie swoich pobytów „trzy razy wygłaszał rekolekcje w okolicznych parafiach. …

W dzienniku pisał na bieżąco, że chodzi po polach wśród łubinu, modli się na różańcu, a w miejscowej kaplicy odprawia codziennie mszę świętą” **. Do Runowa przyjeżdżał szukając odludzia i przyrody. Za przewodnika po okolicznych lasach i wśród roślin służył mu emerytowany profesor Gustaw Wuttke.

To w Runowie powstały wiersze z jednego z jego pierwszych wydanych zbiorów jakim byty „Znaki ufności” (1970r.), tomu który przyniósł autorowi zasłużoną sławę. To z jego wiersza „Śpieszmy się”, dedykowanego poetce Annie Kamieńskiej, pochodzi zdanie „Śpieszmy się kochać ludzi — tak szybko odchodzą”.

Niedaleko nas, w Konstancinie-Jeziornie przy ulicy Bielawskiej 57 jest Zespół Szkół nr 3, jedna z kilkunastu szkół w Polsce, której patronem jest ks. Jan Twardowski.